CİLT BAKIMININ ÖNEMİ – Mali Kuaför

CİLT BAKIMININ ÖNEMİ

CİLT BAKIMININ ÖNEMİ

Cilt Bakımı Nedir?
Cilt bakımı, cildin daha kusursuz ve düzgün görünmesi için cilde uygulanan işlemlerin tümüdür. Cilt çeşitli nedenlere bağlı olarak deforme olabilmektedir. Bu yüzden cilt bakımının aksatılmaması ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir.


Çeşitli iklim koşulları, çevresel faktörler, beslenme ve benzeri nedenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Soğuk iklim koşullarında cilt nemini kaybederek kururken sıcak iklim koşullarında da güneş ışınlarına maruz kalabilmektedir. Bunların sonucunda ciltte lekelenme, yıpranma ve yaşlanma gibi etkiler görünebilir. Aynı zamanda bireylerin gün içerisinde maruz kaldıkları stresli yaşam şartları da cildin gerilmesinde ve yıpranmasında neden olabilmektedir. Cildin dış etkenlere bağlı olarak değişmesi büyük bir yüzdeye sahipmiş gibi görünse de cilt yeteri kadar beslenmezse sağlıksız ve dayanaksız olacaktır.


Cilt beslenmesi, bireylerin tükettikleri gıdalara dikkat etmeleri ile başlar. Bireyler tükettikleri gıdalarda yeteri kadar vitamin ve mineral dengelerini koruyamazlarsa cilt dengesizleşir. Sağlıklı beslenme ve spor, vücut için önemli olduğu kadar cilt için de son derece önemlidir. Hücrelerin yenilenmesi ve canlılığını koruması için taze ve doğal gıdalar tüketilmelidir. Aynı zamanda günde en az 2 litre su içilmesi de ciltteki nem dengesini korumada yardımcı olacak ve cilt daha canlı görünecektir.


Cilt Bakımı Neden Yapılması Gerekir?
Deforme olan cilde bakım yapılmazsa kırışmaya başlar ve son derece kötü görünür. Aynı zamanda ciltte oluşan siyah nokta ve sivilcelerin de engellenmesi için cilt bakımının yapılması gerekmektedir. Cildin nem dengesinin korunması cilt bakımı ile sağlanabilir. Nem dengesi için de özellikle kuru kış günlerinde nemlendirici kremlerin ve maskelerin kullanılması tavsiye edilir. Yaz mevsiminde havadaki nem oranından dolayı cildin nemlendirilmesine çok ihtiyaç duyulmasa da güneş kremi kesinlikle kullanılmalıdır. Güneş kremi cilde gelen güneş ışınlarını engeller ve ciltte lekelenmeler meydana gelmez.
Cildin canlı ve ışıl ışıl görünmesi için ciltteki hücrelerin yenilenmiş olması gerekir. Bu yüzden ölü derinin atılması ve canlı hücrelerin görünmesi için cilt bakımı yapılmalıdır. Cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur cilt tipine uygun olarak cilt bakımı yapılmasıdır. Her cilt tipine aynı bakım yapılmaz. Kuru ve yağlı cilt tipleri için bakım şekilleri ve kullanılan ürünler farklıdır. Aksi halde cilt yorulmuş olur ve daha çok zarar verilmiş olur.


Cilt Tipleri Nelerdir?
Cilt tipleri, karma, hassas, kuru, yağlı, sivilceli ve olgun cilt şeklinde olabilmektedir. Karma ciltlerde bazı bölgeler yağlı iken bazı bölgeler kurudur. Bu yüzden bu cilde sahip bireylerin cilt bakımı ürünlerini seçerken bu iki kısma da uygun olan ürünler olmalarına dikkat etmelidir.
Yağlı cilt, cildin çeşitli nedenlere bağlı olarak sürekli yağlanmasıdır. Bu yüzden akne ve sivilce oluşabilmektedir. Kuru ciltler, nem dengesi açısından sıkıntılı ciltlerdir. Özellikle kış mevsimlerinde ciltte çatlamalar ve gerilmeler oluşur. Bu da cildin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olur.

Share post: