DÖNEMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ SAÇLARINIZ MI DÖKÜLÜYOR ? – Mali Kuaför

DÖNEMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ SAÇLARINIZ MI DÖKÜLÜYOR ?

DÖNEMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ SAÇLARINIZ MI DÖKÜLÜYOR ?

Saçlarınızın dökülmesinin birden çok sebebi olabilir. Kullandığınız şampuan veya diğer bakım ürünlerinin içeriği veya yanlış uygulanması, geçirdiğiniz stresli bir dönem, hormonel bozukluklar, demir eksikliği hatta mevsimsel geçişler bu sebeplerden bazılarıdır. Uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların göstergesi olabilir.

Saçınızın Fazla Döküldüğünü Nasıl Anlarsınız?

Elinize bir kağıt alın, saçlarınızı en önden başlayarak elinizle en arkaya kadar tarayın ve her tarayışınızda elinizde kalan saçları kağıdın üstüne bırakın. Bu işlemi beş kere tekrar edin. Eğer kağıtta toplanan saç telinizin sayısı 10 civarlarında veya daha azsa ilk paragrafta belirttiğim basit sebeplerden dolayıdır. 10-15 tel arasında saç dökülmesi muhtemelen mevsimsel geçişlerden kaynaklanmaktadır. Eğer 15 telden fazla saçınız dökülmüşse bu konuda bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Çözümler

Saçlarınız mı dökülüyor? Çözüm önerisinde bulunacak olursak 10’dan az saç teliniz döküldüyse saçınıza sürdüğünüz kimyasal şekillendiricilerinin etkisinden kaynaklı olabilir. Örnek verecek olursak saçı sabitlemek amacıyla kullanılan saç spreyi saçın derisine temas ederse saçta dökülme meydana gelir. Saçınıza sürdüğünüz diğer kimyasal maddeler içeren tüm ürünleri uyumadan önce iyice yıkamanız gerekir. Ayrıca kullandığınız bu tür ürünlerin merdiven altı olmamasına dikkat etmeniz gerekir aksi taktirde hem saç kökünüze hem derinize zarar verirsiniz. Bunun yanında kullandığınız şampuan veya saç bakım ürünleri sizin saç yapınıza uygun olmayabilir. Bu konuda eczacınızdan ya da aile hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Kullandığınız şampuan saç tipinize uygun olursa bile düzgün bir şekilde durulamazsanız önce saç diplerinizde kepeklenme ve sivilcelenme devamında saç dökülmesiyle karşılaşırsınız. Ondan dolayı öncelikle saç tipinize uygun olan şampuanı tespit etmeli, kullandıktan sonra iyice duruladığınızdan emin olmalısınız. Bunları yaptıktan sonra saçınızı kuruturken fön makinesi kullanımına dikkat etmelisiniz. Saçınızı yıkadıktan sonra direkt olarak fön makinesiyle kurutmak ve şekil vermek saçınızı ve derinizi yıpratır.

Mümkünse saçınızın ıslaklığını havlu yardımıyla aldıktan sonra yalnızca şekil vermek amacıyla kullanmanızı öneririz. Fön makinesini kullanırken doğru mesafeyi ayarlayamazsanız aynı şekilde saçınız, deriniz yıpranır ileri zamanlarda dökülmeyle sonuçlanır. Fön çekerken saçınızın tam olarak kuruduğundan emin olana kadar fön makinesiyle saçınızın arasına 20cm mesafe koymanız gerekir. Kuruduktan sonra tarakla şekil verirken makineyi tarağa yapıştırmak özellikle yanmaya ve kırılmaya sebebiyet verir. Kısaca özetlemek gerekirse ıslak saçı direkt olarak fön makinesiyle kurutmamalı ve şekil verirken saçınızla fön makinesi arasındaki mesafeye dikkat etmelisiniz.

Mevsimsel geçişlerden kaynaklı saç dökülmesi yaşıyorsanız muhtemelen saçınız ısıya ve neme alıştıktan sonra saç dökülmeniz duracaktır fakat saçınızı tekrar eski diriliğine kavuşturmak ve dökülmeyi en az seviyeye düşürmek için saçınızı güçlendirecek ve daha canlı gösterecek bir saç bakım kremine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra saçınızın dökülmesi durmadı veya azalmadıysa ya da yaptığımız ilk testte 15’den fazla dökülmüş saç tespit ettiyseniz en yakın zamanda bir uzmandan yardım almanızı ve talimatlarını dinlemenizi tavsiye ederiz.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.