İYİ BİR ŞAMPUAN NASIL SEÇİLİR? – Mali Kuaför

İYİ BİR ŞAMPUAN NASIL SEÇİLİR?

İYİ BİR ŞAMPUAN NASIL SEÇİLİR?

Şampuan, şüphesiz ki saçlarının pırıl pırıl, bakımlı ve havalı görünmesinde en etkili faktörlerden biridir. fakat şampuanın asli görevinin temizlik olduğu unutulmamalıdır. Saç tipine ve ihtiyaca uygun olarak seçilen bir şampuan ile saç dökülmesi, kepeklenme, yıpranma ve güçsüzlük gibi sorunların üstesinden gelmek çok daha kolay olmaktadır. Bilinçsizce yapılan seçimler ile saçın doğal dengesi bozulabilir ve çözülmek istenilen problem ile birlikte başka bir sorunun doğuşu da hızlandırılabilir. Saçınızın tipini ve şampuan ihtiyacını en doğru şekilde tespit etmek, ince, yağlı, kuru ya da kepekli saç tipine özel en doğru formülü sunmak, hayatınızda bir çok şeyi değiştirebilir. 

YAĞLI SAÇLAR 

Yağlı saç sorunu, saç derisinin aşırı derecede sebum üretmesinden kaynaklanmaktadır. Bu tip saçlarda, saç yıkandıktan hemen sonra bile yağlı bir görünüme sahip olur. Bu durumun önüne geçmek için saç derisindeki sebum üretimini dengelemek gerekir. Bunun için öncelikle bitkisel özler denenebilir ve bu özlerin başında da fazla sebumu kontrol altına alan ve aynı zamanda saç derisini rahatlatıp canlanmasında, beslenmesinde ve parlak görünmesine yardımcı olan Çay Ağacı yağı gelmektedir.

KURU, YIPRANMIŞ, BOYALI SAÇLAR

Kuru, yıpranmış ve boyalı saçların en önemli sorunlarından birisi nemsizliktir. Saçlar aşırı ısı, boya ve bakımsızlık gibi nedenlerden dolayı kurur ve yıpranır. Kuruyan saçlar için nem oranı yüksek ürünler tercih edilmelidir. Özellikle yaz aylarında UV ışınlarına maruz kalmış olan saçlardaki hasarı onarmak için saçlara proteinini tekrar kazandıran  Hindistan Cevizi yahut Avakado yağı içerikli ürünler tercih edilebilir. Şampuan ile yaptığınız bakımların dışında nem oranını yükselten bakım karışımları kullanarak da saçınıza bakım yapmanız gerekebilir.

İNCE TELLİ SAÇLAR

İnce telli saçlar kırılmaya daha müsait ve narindir. Şampuan seçerken dikkat etmeniz gereken ilk kural günlük kullanıma uygun bir şampuan olmasıdır. Yüksel nemlendirme özelliğine sahip, saçta ağırlık yapmayan ve saçı kurutmayan içeriklere ağırlık verilmelidir. İçeriğinde yüksek protein bulunan şampuanlar ince telli saçlar için biçilmiş kaftandır. İnce telli saçlar için dışarıdan uygulanabilecek en doğal içerik nemi saça hapseden Argan yağıdır. Saçınız nemli iken uygulayacağınız az miktarda argan yağı, birçok sorununuza çözüm olabilir. 

Share post: