KERATİN BAKIM GERÇEKTEN SAÇLARIMIZ İÇİN FAYDALI MI? – Mali Kuaför

KERATİN BAKIM GERÇEKTEN SAÇLARIMIZ İÇİN FAYDALI MI?

KERATİN BAKIM GERÇEKTEN SAÇLARIMIZ İÇİN FAYDALI MI?

Keratin saç, diş, tırnak ve cildimizde doğal olarak bulunan bir protein çeşididir. Kullanılan kimyasallar ve saçlara sıkça uygulanan ısısal işlemler,  saçlardaki keratin miktarının azalmasına, saçların dökülmesine, kırılmasına ve hatta saç kaybına neden olabilir. Saçlar güçsüzleştiği için doğal şeklini, parlaklığını kaybeder ve matlaşır. Saç telleri inceldiği için kolay karışır ve çok zor taranır. Bu duruma çözüm olarak uygulanan keratin bakımı, saça parlaklık ve canlılık veren faydalı bir işlem olarak tercih edilirken, birçok kişinin bilmediği olumsuz hatta zararlı sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Keratin Bakımının Etkileri Nelerdir?

Evde kullanacağınız ürünlerle kısmen de olsa saçlarınıza keratin bakımı yapabilirsiniz. Kuaförlerde ve saç bakım merkezlerinde uygulanan keratin bakımı oldukça kapsamlı ve anında sonuç veren bir işlem olması sebebiyle, günümüzde dünyaca ünlü birçok kişi tarafından tercih edilen oldukça popüler bir yöntemdir. Keratin bakımının tercih edilmesinin sebepleri:

  • Kuaförlerde uygulanan keratin bakımı hızlı sonuç veren bir işlemdir.
  • Uygulama sonrası saçlar parlak ve canlı görünür. Saçı besler, daha dolgun ve hacimli görünmesini sağlar.
  • Kullanılan kimyasallar ve uygulanan ısısal işlemler sonucunda zarar görmüş saçları anında onarır, koparak dökülmeyi azaltır.
  • Elektriklenme sorununu ve her gün şekillendirici kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Keratin Uygulamasının Zararları Nelerdir?

Birçok kadın tarafından sıkça tercih edilen keratin bakımının birçok zararı da mevcuttur. Uygulama sonrası ilk sonucu görüp memnun kalan birçok kişi, keratin bakımının zararlarından habersizdir. Keratin uygulamasının zararları şu şekildedir:

  • Keratin bakımı uygulaması ilk anda yüzü güldüren bir işlem olsa da, 2 ay arayla uygulama zorunluluğu ile bağlayıcı bir işlemdir. Sıkça tekrarlanması, saçın doğal yapısında hasara neden olabilir.
  • İşlemin etkisi geçtiğinde geride mat, yıpranmış ve tel tel ayrılan saçlar kalır. Saçlar, keratin bakımı yaptırmadan önceki halinden daha kötü görünür.
  • Keratin bakımı yapıldıktan sonra saçlara ısısal işlem uygulanmamalıdır. Saçlarda kırılma meydana gelebilir.
  • Keratin bakımı faydalı bir işlem gibi görünse de, saçlarınızın doğal yapısını bozar.
  • Keratin bakımı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, içeriğinde formaldehit bulundurmayan ürünlerin kullanılmasıdır. Formaldehit zehirli bir maddedir. Soluyan kişinin hem cildine hem de böbreklerine ciddi zararlar verebilir.
  • Saça uygulandığı anda parlaklık vermesi cazip bir sonuç gibi görünse de, saçlarını sık boyayan kişilerde saçların aşırı kurumasına neden olur.

Keratin Doğal Olarak Hangi Besinlerde Bulunur?

Keratin bakımı yaptırıp olası zararlarına maruz kalmak yerine, doğal yollarla da keratin takviyesi yapabiliriz. Doğru ve sağlıklı beslenerek, keratin ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Keratin, A vitamini ve demir içeren sebze ve meyvelerde oldukça fazla oranda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok hayvansal üründe de mevcuttur. Saç sağlığı açısından C vitamini ve Çinko içeren ürünlerin tüketimi de oldukça önemlidir.Keratin havuç, mango, lahana, patates, brokoli, soğan, pırasa, sarımsak, ıspanak, yeşilbiber, karaciğer, balık, yoğurt ve sütte bulunur. Beslenme rutininizde bu gıdalara yer vermeniz keratin ihtiyacınızı karşılamak için yeterli olacaktır.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.